Yangın alarm sistemleri sistemin beyni konumunda olan yangın algılama panelleri ve sahada yangın algılamayı sağlayan yangın dedektörlerinden oluşur. İkisi birlikte entegre olarak çalışarak yangının algılanması görevini üstlenir. Gerçekte yangını algılayan sahada bulunan yangın dedektörleridir. Bu dedektörlerden gelen bilgiler yangın alarm sistemi paneli tarafından yorumlanarak yangının varlığı yada yokluğu durumuna karar verilir.

Yangın alarm sistemi paneli, sistemin tamamının beyni konumundadır. Ama sahadan (yangın dedektörlerinden) bilgi gelmez ise yangın alarm panelinin yapabileceği bir şey bulunmamaktadır.

Bundan başka yangın dedektörlerinde ikinci sırayı sabit sıcaklık dedektörleri veya sıcaklık artış dedektörleri almaktadır. Bu dedektörler tozlu ve dumanlı alanlarda duman dedektörleri kullanılamadığı için onların yerine kullanılan bir dedektör çeşididir.

Bunlardan sonra ise alevi algılayan alev dedektörleri, önemli alanların korunmasında kullanılan hava emişli duman dedektörleri, yüksek tavanlarda duman algılamak için kullanılan beem dedektörler gibi daha sayılabilecek birçok yangın dedektörü bulunmaktadır. Bütün bu dedektörlerin görevi yangın paneline yangının haberinin verilmesidir.