Hemşire çağrı sistemleri; hastanelerin belli alanlarına yerleştirilmiş olan ekipmanlar sayesinde acil durumlarda müdahale yapılabilmesi için hemşirelere çağrı yapılabilmesini sağlayan otomasyon sistemleridir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile sağlık sektörü de her geçen gün daha da ileriye gitmektedir. Özellikle şehir hastaneleri projelerinin yaygınlaşması ile yapılan yatırımlarda oldukça artmaktadır. Hastaneler için oldukça önemli bir yatırım da tabi ki hemşire çağrı sistemleridir.

Hemşire çağrı sistemi acil durumlarda hastanın ya da yanında bulunan refakatçisinin kullanması ile devreye geçen ve hemşire ya da doktorun hastaya müdahale süresini azaltmak için hayati önem taşıyan sistemlerdir. Bu sistemler günümüzde oldukça önemlidir. Hemşire çağrı sistemleri sayesinde hastanelerde bulunan hastaların isteklerinin vakit kaybetmeden yerine getirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu sistemler ile acil müdahale hızlıca yapılabilmekte hem de yapılan hizmetin kalitesi ölçülebilmektedir.

Hemşire çağrı sistemleri hastane odasında yatan hastanın tedavi süresi boyunca odalarında, tuvalet ve banyolarında kullanabilecekleri sistemlerdir. Bu sistemler sağlık kuruluşlarının uluslararası akreditasyon birimleri tarafından koyulan şartlarından bir tanesidir.

Hemşire çağrı sistemleri kullanımı oldukça basit ve anlaşılırdır. Bu sistemlerin maliyeti oldukça uygundur ve minimum bakım gerektirmektedir. Alarm şeklinde bir çağrı sistemi olduğu için durdurulana kadar devam etmektedir. Ayrıca hastanın kolayca uzanabileceği yerlerde olduğu için kullanım kolaylığı sağlayan sistemlerdir.