Kablosuz çözümlerin artan popülaritesine rağmen bilgisayar ağlarının çok büyük bir bölümü bağlantı için hala bükümlü çift bakır kablo çeşitleri kullanmaktadır. Yapısal kablolama sistemi bir binanın tüm kontrol ve haberleşme sinyallerinin analog ve dijital olarak iletimi için yapılan tüm kablolama aktif ve pasif cihazlarından oluşur. Yapısal kablolama sistemi protokol bağımsız ve gelecekte oluşacak yeni standartlar için gerekli şartları sağlamalıdır.

Yapısal kablolamada kullanılacak ekipmanlar ve sisteminizin sertifikasyonu için, firmaların bu kategorilere ve tüm endüstri standartlarına uygun olması, bağımsız laboratuvarlardan sertifikalı çözümlerini kullanması ve yapısal kablolama işini yapacak firmanın TSE Yeterlilik Belgesi’ne sahip olması gerekmektedir.

Yapısal kablolama ekipmanları üreten firmaların kendi kategorilerinde ve diğer tüm endüstri standartlarına uygun, bağımsız laboratuvarlardan sertifikalı, yaklaşık 4.000 çeşit ürün ile Shielded (Korumalı-FTP, SFTP), Unshielded (Korumasız-UTP) ve Fiber Optik çözümleri bulunmaktadır. Bu ürünler; aktif (hub, star switches vs.), pasif (kablo, konnektör, priz, patch panel vs.), network ürünleri, raf ve kabinler, kablo taşıyıcıları ve rafları ile elektriksel koruma (UPS) içermektedir.