Çözümler / Yapısal Kablolama


Kablosuz çözümlerin artan popülaritesine rağmen bilgisayar ağlarının çok büyük bir bölümü bağlantı için hala bükümlü çift bakır kablo çeşitleri kullanmaktadır. Yapısal kablolama sistemi bir binanın tüm kontrol ve haberleşme sinyallerinin analog ve dijital olarak iletimi için yapılan tüm kablolama aktif ve pasif cihazlarından oluşur. Yapısal kablolama sistemi protokol bağımsız ve gelecekte oluşacak yeni standartlar için gerekli şartları sağlamalıdır.

Yapısal kablolamada kullanılacak ekipmanlar ve sisteminizin sertifikasyonu için, firmaların bu kategorilere ve tüm endüstri standartlarına uygun olması, bağımsız laboratuvarlardan sertifikalı çözümlerini kullanması ve yapısal kablolama işini yapacak firmanın TSE Yeterlilik Belgesi’ne sahip olması gerekmektedir.

Yapısal kablolama ekipmanları üreten firmaların kendi kategorilerinde ve diğer tüm endüstri standartlarına uygun, bağımsız laboratuvarlardan sertifikalı, yaklaşık 4.000 çeşit ürün ile Shielded (Korumalı-FTP, SFTP), Unshielded (Korumasız-UTP) ve Fiber Optik çözümleri bulunmaktadır. Bu ürünler; aktif (hub, star switches vs.), pasif (kablo, konnektör, priz, patch panel vs.), network ürünleri, raf ve kabinler, kablo taşıyıcıları ve rafları ile elektriksel koruma (UPS) içermektedir.

Fiber Optik Sonlandırma
Fiberoptik ya da optik fiber, kendi boyunca içinden ışığın yönlendirebildiği plastik veya cam fiberlerden oluşmuş bir yapıya sahiptir. Optik fiberler diğer iletişim malzemelerine oranla uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde yapılabilmesine olanak verdikleri için fiberoptik haberleşme sistemlerinde çok sıklıkla kullanılmaktadırlar. Metal kablolar yerine fiber kabloların kullanılmasının nedeni, daha az kayba neden olmaları ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmemeleridir. Optik fiberler aynı zamanda birçok sensör (alıcı) ve benzeri uygulamaların yapımında oldukça sık olarak kullanılmaktadırlar.

Işık, iç yansımalar aracılığıyla optik fiberin merkezinde tutulmaktadır. Bu sayede fiber bir dalga kılavuzu gibi hareket etme özelliği gösterir. Çoklu yayınma hatlarını ya da çapraz modları destekleyen fiberlere Multimode Fibers- MMF (çok modlu fiberler) denilir. Sadece tek bir modu destekleyenler ise Singlemode Fibers-SMF (tek modlu fiberler) denilmektedir. Çok modlu fiberler genellikle geniş çaplı bir merkeze sahiptir ve daha çok gücün iletilmesinin gerekli olduğu kısa mesafeli iletişim hatlarında kullanılırlar. Tek modlu fiberler ise 200 metrenin üzerindeki iletişim hatlarında kullanılmaktadırlar

ReferanslarımızBize Ulaşın


Adres : Muhittin Mh. Çağla Sk. Özköroğlu Apt. No:1 Çorlu / Tekirdağ      Tel : (0282) 651 9797      Faks : (0282) 650 2200      E-posta : info@legend.com.tr